اخبار

گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر

گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر
گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر با حضور آیت الله کاظم صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضاییه صبح روز شنبه ۱۶ شهریور ۹۸ در مجتمع فرهنگی و ورزشی شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر، آیت الله کاظم صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر که در مجتمع فرهنگی و ورزشی شهید بهشتی با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد، آمران به معروف و ناهیان از منکر را پرچمداران جذب دل‌ها خواند و خطاب به آنها اظهار کرد: شما پرچمداران حمایت از خوبان و برجسته کردن خوبی‌ها و مبارزان و مجاهدان در برابر شرک، کفر، الحاد، ظلم، فساد و هرزگی و برگزیدگان و مجاهدان در عرصه مبارزه با فساد هستید.

وی ادامه داد: اگر معصیت مرض است و جفا، تنبلی، بی‌عرضگی، بی‌احساسی و بی تعهدی جزو امور ویروسی است که جامعه را زمین‌گیر می‌کند و باید معالجه شود و معالجه روش و متد دارد؛ امروز اگر بیمارهای اخلاقی و سیاسی در جامعه رواج دارد، منشاء این بیماری‌ها سوء مدیریت است زیرا وقتی مسئولان فاسد باشند، جامعه هم به فساد کشیده می‌شود و این در روایات ما هم آمده است.

آیت الله صدیقی تصریح کرد: خیلی‌ها دلسوز و انقلابی هستند اما برخی کارها ممکن است در جای خود انجام نشود؛ به عنوان مثال آن زمانی که باید فریاد بزنیم و جلوی فساد را بگیریم، نزدیم و نگرفتیم و حالا سیل همه چیز را برده و یک موجی در رسانه‌ها ایجاد شده و این مایه سرافکندگی است؛ چرا کار باید به اینجا برسد؟ آمران به معروف و ناهیان از منکر باید مثل آب حرکت کنند و حرکت‌شان مستمر باشد؛ حضرت سیدالشهدا (ع) مسیر حرکت امر به معروف و نهی از منکر را بیان کرده‌اند اما رها بودن خیلی از امور، وضعیت را مانند چهارراهی کرده که چراغ قرمز ندارد و خطرات جانی و ایمنی ایجاد کرده است؛ متاسفانه امروز تابلوی دین و اخلاق و فقه از یاد رفته است و باید تابلوی دین و اخلاق را در مدارس و کانون‌های تربیتی بزنیم و از این مکان‌ها شروع کنیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به اینکه فساد مختص یک شهر و دو شهر نیست و زمینه‌های فساد در حال گسترش است، گفت: هر جا می‌رویم می‌بینیم مردم از فساد فریادشان بلند است. از رئیس قوه‌قضائیه می‌خواهیم تا شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های ضرب و جرح و توهین به آمران به معروف و ناهیان از منکر تشکیل شود و قضات آموزش دیده در این شعب حضور داشته باشند و از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و با خلاف شرع، وجدان، اخلاق و قانون مبارزه کنند.

آیت الله صدیقی از آمران به معروف و ناهیان منکر نیز خواست نه به عنوان مدعی‌العموم بلکه به عنوان آحاد جامعه اسلامی در برابر گناه، بی‌تفاوت نباشند و علاوه بر تذکر لسانی، گزارش‌های خود را به مراجع ذی صلاح مانند دادستانی ارسال کنند تا دادستان‌ها به عنوان مدعی‌العموم وارد میدان شوند؛

خطیب موقت نمازجمعه تهران با تاکید بر اینکه باید کاری کرد تا فضا برای گناه، فساد و بی‌عفتی ناامن شود و خوبی‌ها اهمیت خود را پیدا کند، گفت: امروز بزرگترین معروف، حمایت از حکومت اسلامی و بزرگ‌ترین منکر، تضعیف آن است و بدانید که خبرهای خوبی در پیش است.

رئیس قوه قضاییه: همه لایه‌های نظام را موظف به حمایت از امر به معروف و نهی از منکر دانست

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر با تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، پرچم‌دار امر به معروف و نهی از منکر را حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایشان دانست و تصریح کرد: فقها امر به معروف و نهی از منکر را مجاهده‌ در راه خدا محسوب کرده‌اند؛ لذا این فریضه جلوه‌ای از جلوه‌های جهاد فی‌سبیل‌الله، مجاهدت در راه خدا و انجام وظیفه جهادی است.

 

v    آیت الله رئیسی: بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است

 

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر که در مجتمع فرهنگی شهیدبهشتی برگزار شد اظهار کرد: نامگذاری هفته اول ماه محرم به‌عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر بسیار بجا و مناسب است و فضای عمومی جامعه اقتضا می‌کند با فلسفه پیرامون قیام امام حسین(ع) بیش از پیش آشنا شویم و بدانیم که پرچمدار امر به معروف و نهی از منکر حضرت سیدالشهداء است. امروز قدرت آمر به معروف و ناهی از منکر از تأثیر امام حسین(ع) است و موعظه در دین ما بسیار اهمیت دارد.

رئیس قوه قضائیه گفت: برخی فقها امر به معروف و نهی از منکر را جلوه‌ای از جهاد فی‌سبیل‌الله می‌دانند و در امر به معروف و نهی از منکر، آمر و ناهی، خدا و رسول خداست و در اصل امر و نهی از لسان آمر به معروف و ناهی از منکر تحقق می‌یابد.

رئیسی با بیان اینکه این جایگاه، جایگاه جانشینی خدا و پیامبر(ص) است و خلافت مانند ولایت مراتبی دارد و در حقیقت این امر و نهی و آمر و ناهی بودن قرار گرفتن در جایگاه خلافت است و امرکننده و نهی‌کننده جلوه‌ای از کار قاضی است زیرا قضاوت سهم خدا و رسول خدا(ص) و امیر مؤمنان علی(ع) است.

وی افزود: کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد حق ندارد غیر از حکم خدا حکم دیگر بدهد و فقط باید حکم خدا را بگوید. در قضاوت شناخت موضوع حکم و تناسب بین حکم و موضوع و دخالت ندادن هیچ حب و بغضی لازم و ضروری است و در امر به معروف و نهی از منکر نیز همین‌گونه است و آمر و ناهی باید فقط برای خدا امر به معروف و نهی از منکر کنند.

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: اگر امر به معروف و نهی از منکر برای مچ‌گیری و حالگیری باشد به‌عنوان امر به معروف شناخته نمی‌شود ضمن اینکه باید معروف و منکر، برای آمر و ناهی روشن و شناخته‌شده باشد.

وی با ابراز اینکه حقیقت امر به معروف و نهی از منکر حکم خداست، افزود: امرکننده و نهی‌کننده در جایگاه برتر قرار دارند و اگر لازم باشد باید چندین بار گفته شود تا منکری در جامعه اسلامی نباشد.

رئیسی با بیان اینکه معروف‌ها به‌گستردگی همه خوبیها و منکرات به‌گستردگی همه زشتی‌ها و پلیدیهاست گفت: عقاید حقه و عمل صالح از بهترین معروفات است و باید برای تحقق معروف‌ها در زندگی اجتماعی و سیاسی، کسب‌وکار و در حوزه‌های فرهنگی تلاش شود.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: در دین مبین اسلام جامعه بی‌حس در مقابل ترک معروفات و انجام منکرات، جامعه‌ای مرده تعریف شده است و فردی که در مقابل ترک معروف و انجام منکر حس نداشته باشد و امر به معروف و نهی از منکر نکند و احساس مسئولیت نداشته باشد در روایات به‌عنوان یک فرد مرده معرفی شده است و شاخص و معیار برای مرده نبودن یک جامعه داشتن احساس مسئولیت و آمر به معروف و ناهی از منکر است.

وی با تأکید بر آنچه تمام فرایض بستگی به توسعه امر به معروف و نهی از منکر دارد اظهار کرد: اگر در جامعه‌ای حس مسئولیت وجود نداشته باشد منکرات مانند فساد اخلاق، بداخلاقی و انواع ظلم‌ها را شاهد خواهیم بود و اگر امر به معروف کمرنگ شود سرانجام از وظیفه خود غفلت کرده‌ایم و جامعه‌ای که خطرپذیری و مسئولیت‌پذیری در امور اجتماعی نداشته باشد نمی‌تواند با فساد مقابله کند.

رئیسی با تصریح به اینکه «حاضر نیستیم برای دین یک "به‌توچه" را تحمل کنیم» گفت: در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر هیچ کس حق ندارد حب و بغض شخصی خود را در این وظیفه دخالت دهد، زیرا امر به معروف و نهی از منکر مجاهده فی‌سبیل‌الله است و برای خداست و آثار و برکات الهی خود را هم داشته است. پرچم امر به معروف و نهی از منکر را امام راحل بلند کرد و برکات الهی این پرچم همواره برای ملت ما و ملت‌های جهان ساری و جاری بوده است.

وی تأکید کرد: دشمن به‌دنبال گسترش فساد فکری و الحادی و اقتصادی در کشور ما است و قصد دارد آن را برپایه ترویج بی‌قانونی ایجاد کند و امروز قانونمندی از مهمترین معروف‌هاست. دیروز اگر انکر منکرات نظام طاغوت بود امروز اعرف معروف‌ها حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران است و دشمن درصدد تضعیف نظام با گسترش فساد و ناامیدی در جامعه است. از بهترین معروف‌ها ایجاد امید در جامعه است زیرا مردم با امید زندگی می‌کنند.

وی همچنین تأکید کرد: دشمن دنبال گسترش ناامیدی در جامعه است و کسانی که در جایگاه دینمداری و ولایتمداری قرار دارند باید با همه وجود امید را در جامعه در سخن و عمل گسترش دهند. دشمن به‌دنبال حساسیت‌سنجی و حساسیت‌زدایی است یعنی ابتدا دنبال این است که ببیند جامعه نسبت به فلان موضوع احساس دارد یا خیر و اگر ببیند حساسیت‌ها کم است یک گام به جلو برداشته و حساسیت‌زدایی می‌کند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه ستاد امر به معروف نیست بلکه وظیفه این ستاد احیای این فریضه الهی است و تمام دستگاه‌ها در نظام جمهوری اسلامی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند و نظام ما مبتنی بر 4 اصل اساسی شامل اقامه نماز، پرداخت زکات برای گره‌گشایی از امور مسلمین، امر به معروف و نهی از منکر است و همه لایه‌های نظام با همه وجود باید حامی آمران به معروف باشند و آنها را مورد حمایت قرار دهند و اگر این‌چنین نباشد با روند نظام جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

وی با بیان اینکه امروز از بهترین معروف‌ها رونق تولید و ساماندهی مصرف است، گفت: مصرف بی‌رویه نسبت به ظرفیت‌ها و داشته‌ها بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است و در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید بایدها و نبایدها تبیین شود.

رئیسی ادامه داد:‌ به‌عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم و در حالی که دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه وظیفه نظارت دارند اما یک نظارت دیگر نیز وجود دارد آن حضور مردم در تمام سطوح اجتماعی است.

رئیس دستگاه قضا یکی از بهترین معروف‌ها را در نظام اسلامی اجرای عدالت و قانون خواند و گفت: امروز خودکنترلی و خلوت و جلوت حضور دستگاه‌های نظارتی، امر به معروف و نهی از منکر و برخورد قاطع با مفسد و مجرم 4 اصل تضمین کننده اجرای عدالت است.

وی ادامه داد: به‌رغم مشکلات ایجادشده توسط دشمن امروز فضای جامعه ما فضای مقاومت است نه مذاکره، و ایستادگی مقابل دشمن و زیاده‌خواهی‌های آن روحیه و فضای امروز جامعه ماست و این موضوع نیز فقط با رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی و با بصیرت‌آفرینی در جامعه و هدایت و رهنمودهای ایشان امکانپذیر شده است.

رئیسی با بیان اینکه دشمن به‌دنبال تبلیغ فساد در جامعه است گفت: امروز فضای کشور به‌خلاف خواست دشمن فضای مبارزه با فساد است نه فضای فساد، و دشمن به‌دنبال تضعیف روحیه ایستادگی در جامعه است اما این فضا با پرچمداری رهبر معظم انقلاب اسلامی به فضایی تبدیل شده که در آن تصمیم و اراده جدی به مقابله با مفاسد در کشور وجود دارد و ما نیز سربازان رهبری هستیم.

وی تأکید کرد: همان‌طور که آثار خون حضرت علی‌اکبر(ع) ضایع نخواهد شد یقین بدانید آثار خون شهید حججی‌ها نیز ضایع نمی‌شود. مگر می‌شود خدا از این خون‌ها بگذرد، مگر می‌شود در جامعه اسلامی کسی بخواهد فسادی را انجام و ترویج کند و موفق باشد؟ البته ممکن است یک جولانی داشته باشد، اما قطعاً فضای عدالت و حق اجازه گسترش فسادها را نمی‌دهد.

رئیس قوه قضائیه در پایان تأکید کرد: همه شعبات دادگستری برای حمایت آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهد بود و نه‌فقط دادگستری بلکه همه سازمانها و دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را دارند و حامی آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهند بود.

v      امضاء تفاهمنامه میان ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه

 

در حاشیه گردهمایی آمران به معروف که روز گذشته با حضور رئیس دستگاه قضا و آیت الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی برگزار شد، تفاهمنامه ای میان حجت الاسلام دکتر جلیل محبی (دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر) و دکترعلی بهادر جهرمی (رئیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده  قوه قضائیه) به امضا رسید.

این تفاهمنامه به منظور حمایت و معاضدت قضایی آمران به معروف و ناهیان از منکر منعقد گردید و به امضای طرفین رسید.

در متن این تفاهمنامه که مشتمل بر 15 ماده می باشد، آمده است:

با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری حضرت آیت ا.. خامنه ای (مدظله العالی)در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و همچنین نظر به نگرش ویژه ریاست محترم قوه قضائیه در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و توجه به حقوق عامه و در راستای حمایت از امرین به معروف و ناهیان از منکر و قوانین مرتبط و با عنایت به ضرورت حمایت حقوقی و قضایی  از آمرین به معروف  در حوزه های عمومی و تخصصی ،این تفاهم نامه  میان مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه که در این متن به اختصار "مرکز"نامیده    می شود  با ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور که در این متن به اختصار "ستاد " نامیده می شود، منعقد می گردد:


الف) کلیات

ماده1) هدف از این تفاهم نامه ، مشارکت فعال  وکلا و کارشناسان قوه قضائیه در جهت اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و قانون مربوطه  و همچنین حمایت و معاضدت قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر میباشد.
ماده 2) مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این تفاهم نامه با کمیسیون مشترک مذکور در ماده 9 این تفاهم نامه می باشد.
ماده3) تامین کلیه هزینه های اجرایی این تفاهم نامه از قبیل مکان مناسب ، ملزومات اداری ، پشتیبانی و... بر عهده ستاد می باشد.
تبصره : در این زمینه مرکز در صورت امکان همکاری لازم را خواهد داشت .
ماده4) این تفاهم نامه به مدت 5 سال بصورت آزمایشی اجرا خواهد شد . پس از انقضای مدت مزبور با بررسی و ارزیابی نتیجه اقدامات ، مورد بازبینی قرار گرفته و قابل تمدید خواهد بود.
ماده5) مفاد این تفاهم نامه به نهادهای زیر مجموعه استانی و شهرستانی مرکز و ستاد تسری خواهد یافت . طرفین تفاهم نامه ساز و کار مناسب برای اجرای مفاد این تفاهم نامه در مراکز زیر مجموعه خود اعم از استانها و شهرستان ها  را فراهم خواهند نمود.

 

ب) محورهای همکاری

ماده6) مرکز موافقت خود را جهت تعامل و همکاری با ستاد در محورهای 3 گانه ذیل را اعلام می نماید:
-    
محور حمایتی : اعمال معاضدت قضایی رایگان نسبت به آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر حوزه های قضایی استانی و شهرستانی با تقاضا  و معرفی مکتوب ستاد.
-    
محور آموزشی: آموزش اعضاء ستاد در خصوص مباحث حقوقی از قبیل : تبیین قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ،حقوق شهروندی ،قانون مجازات اسلامی و آئین دادرسی کیفری در امور مرتبط
-    
محورنظارتی : تشکیل کمیسیون مشترک حقوقی در راستای ادای فریضه امر به معروف و نهی از منکر مسئولین ، کارکنان  و نهادهای عمومی و حاکمیتی برابر قانون حمایت .


ج) شرایط همکاری

ماده7) بر اساس این تفاهم نامه ، در صورت تعرض به هر یک از آمران به معروف و ناهیان از منکر و در صورت تشکیل پرونده قضایی ، مرکز از دو طریق  برای آمران به معروف و ناهیان از منکر ، معاضدت قضایی بعمل خواهد آورد.
-    
استفاده از وکلای داوطلبی که آمادگی خود را برای معاضدت رایگان از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعلام نموده و از طریق مرکز، جذب خواهند شد.
-    
از طریق تخصیص بخشی از سهم اجباری معاضدت قضایی سالیانه وکلای مرکز ، بمنظور طرح پیگیری و دفاع حقوقی لازم از حقوق قانونی آمران به معروف و ناهیان از منکر  مطابق قانون مربوطه.


ماده8) بر اساس این تفاهم نامه مرکز با استفاده از وکلاء متبحر و کارآمد ، آموزش لازم را در جهت ارتقاء  سطح دانش حقوقی نیروهای ستاد در راستای قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعم از : حقوق شهروندی و همچنین نحوه رفتار منطبق بر قانون ایشان ، ارائه خواهد نمود


ماده9) کمیسیون حقوقی مشترک امر به معروف و نهی از منکر ، متشکل از 5 نفر از اعضای مرکز با معرفی رئیس مرکز و 5 نفر از اعضای ستاد با معرفی دبیر ستاد تشکیل خواهد شد . دبیر کمیسیون توسط اعضای کمیسیون با رای اکثریت انتخاب می شود . وظایف کمیسیون مشترک به شرح ذیل می باشد:
-    
انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر نسبت به مسئولین ، کارکنان و نهادهای عمومی و حاکمیتی  اعم از شفاهی و کتبی  و با ارائه راهکارهای لازم جهت حل مشکلات موجود در این راستا.
-    
بدیهی است در صورت عدم توجه افراد و نهادها به تذکرات ، این کمیسیون اختیار خواهد داشت موضوع را به مراجع ذیصلاح جهت هر گونه اقدام لازم قانونی منعکس نماید.
-    
نظارت بر حسن اجرای تفاهم نامه-    انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در مرکز و نهادهای زیر مجموعه .


ماده10) مطابق این تفاهم نامه ، مرکز موافقت خود را برای فراخوان کلیه وکلای داوطلب عضو خود برای حمایت حقوقی و قضایی رایگان از آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر کشور را اعلام نموده  که پس از آموزش تخصصی آنها در خصوص موضوع پرونده های امر به معروف و نهی از منکر ، فهرست آنها را جهت بهره برداری ، در اختیار ستاد قرار خواهد داد .


ماده11) مرکز آمادگی دارد با همکاری ستاد ، اقدام به فراخوان و آموزش تخصصی حقوقدانان بسیجی دارای مدرک تحصیلی لیسانس حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی حامی امر به معروف و نهی از منکر نموده و بعد از گذراندن دوره آموزشی و اعطای گواهینامه ، ایشان را بعنوان نماینده حقوقی افتخاری برای انجام کلیه اقدامات حقوقی و قانونی در پرونده های مربوط به حمایت از آمران و ناهیان به ستاد معرفی نماید.
تبصره ) اجرای این ماده مستلزم اخذ مجوزات قانونی لازم توسط رئیس ستاد از مراجع قانونی ذیربط می باشد .


ماده12) ستاد موافقت می نماید برای کلیه وکلاء و کارشناسان و اعضاء کمیسیون ،که در قالب این  تفاهم نامه همکاری می نمایند ، کارت ویژه آمر به معروف و ناهی از منکر صادر  و ایشان را نیز از تمامی حقوق مندرج  در قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیتان از منکر مصوب 23 فروردین 1394 مجلس شورای اسلامی بهره مند سازند.


ماده13) گزارشات مردمی با ارجاع ستاد  برای بررسی و رسیدگی به کمیسیون مشترک ارسال خواهد شد

 ماده14) مرکز موافقت می نماید برای ترویج و فرهنگ سازی فریضه امر به معروف و نهی از منکر برای همایشها و نشست های تخصصی و عمومی که ستاد بدین منظور برگزار می کند  در قالب اعزام استاد و سخنران مشارکت داشته باشد.

ماده 15) تفسیر و رفع هرگونه ابهام در مفاد این تفاهم نامه و تنظیم دستور العمل اجرایی آن توسط کمیسیون مذکور در ماده 9 تبیین و مبنای عمل قرار خواهد گرفت.

این تفاهم نامه شامل یک مقدمه  ،15 ماده و "دو"  تبصره  تنظیم و مورد توافق  رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مورخ 16/6/98قرار گرفت.

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۵:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید